Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

30 Temmuz 2004 Cuma

Ülgür konusunda yeni açıklama

Selçuk Kaymakamı Hayri Sandıkçı'dan sonra Kamil Subaşı'ndan da bir açıklama geldi. Bu açıklamayı da aynen yayınlıyorum.
Sayın Süleyman GENÇEL,
Bildiğim kadarı ile gazetecilik, yapılan araştırmalardan sonra elde edilen bilgilerle, kamuoyunu doğru olarak yönlendirmek ve bilgilendirmektir.
Bunun dışında hiçbir bilgi araştırmasına girmeden, sadece varsayımlarla, doğru olmayan haber ve düşünce ile kamuoyunu yanlış yönlendirmek, kumu önünde insanları kötülemek, onların onuru ve gururu ile oynamak, bilhassa 28 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerden önce, Selçuk Pamucak Turizm Bölgesi İmar Planları ile ilgili RANT uğruna rantçılar ile ilişkiye girildiğinden bahsetmek, yani SELÇUK'TA YAŞANAN OLAYLARLA VE KİŞİLER HAKKINDA YARGISIZ İNFAZDA bulunmak, basın etiğine sığmaz, buna rağmen yapılırsa, yapılan bu işlem basın yasalarına, Anayasamıza, İnsan Hakları Bildirisi'ne asla sığmaz.
01.04.2004 günlü "HABER EKSPRES" Gazetesi'ndeki, "SINIRSIZ" isimli köşenizde, adınızın geçtiği "SELÇUK'TA İMAR SAVAŞLARI" başlıklı yazıyı, sizin adınıza biraz ibretle, biraz da sıkılarak okudum.
Asla tasvip etmediğim ve kınadığım olayı anlatan yazının birinci bölümünde:
1. Selçuk Belediye Başkanı Sayın Vefa ÜLGÜR, oyunu, İsabey Mahallesi'ndeki sandıkta kullanmadı. Kendisine yapılan saldırı da oy kullandığı sırada yapılmadı.
2. Saldırı veya kavga sırasında, kendisine darpta bulunanlar içinde Sayın Belediye Başkanı'nın söylediği isimlerden 3 kişi, YTP Belediye Meclisi Kontenjan Üyesi Hasan ÖZNUR, Tarık YEŞİLMEN ve Ogün YEŞİLMEN'in bulunmadığı, görgü şahitlerinden öğrenildi.
3.Diğer adı geçenlerin ise, YTP ile uzaktan yakından bir alakası yoktur.
4.Saldırı sırasında Belediye Başkanı'nın yanında, 20 kadar partilisi, korumaları ve zabıta amirinin de bulunduğu görgü şahitlerinden öğrenildi.
5.Belediye Başkanı, saldırı olayından sonra çarşı içindeki bütün kahveleri tek tek dolaşarak, YTP Belediye Başkan adayı olarak bana ve MHP Belediye Başkan adayı Kemal ÖZEL'e oy veren vatandaşları suçladı, hatta bir kahvede ise, bana oy verenlere küfür ettiği, bu son olaydan sonra da vatandaşlardan bazılarının da, başkanın üzerine yürüdüğü, olayın şahitlerinden öğrenildi. Daha önce de siyasi yasakların başladığı 18 Mart tarihinden itibaren yaptığı meydan konuşmalarında, şahsımı ve birlikte bazı şahısları hakarete varan konuşmalarla suçladı, lekeledi, halkı gerdi. (Polis kayıtlarından bilgi edinebilirsiniz)
6.Olayın canlı şahidi Selçuk Emniyet Müdürü ve okulda görevli polis memurlarıdır. İlçe Seçim Kurulu Başkanı'dır, kaymakamlık ve İlçe Seçim Kurulu tarafından görevlendirilmiş sandık bölgesi sorumlusu İsabey İlköğretim Müdürü'dür.
7.Belediye Başkanı'nın yaptığı usulsüz hareketlerden, halkı germesinden dolayı, İlçe Seçim Kurul Başkanı'nın da, polisin de, sandık bölgesi sorumlusunun da ilgili makamlara şikayetçi olduğu yapılan araştırmalardan sonra öğrenilmiştir. Olay da ADLİ MAKAMLARA İNTİKAL ETMİŞTİR. Bu konuda yorum yapmak bile yanlış olur.
Yazınızın son bölününde ise, olayın altındaki gerçekleri, olayın içini, başlangıcındaki amaçları saptırarak, benim adımdan bahsedip bu konunun içine beni sokmanız, arka planda ise Pamucak Turizm Bölgesi'nin bulunduğunu ima ederek:
"Yeni belediye başkanına yakın olacak çevrelerin de, önümüzdeki 5 yılı Selçuk'ta 'iyi' değerlendirecekleri açıktı." cümlesi ve arkasından gelen "Ancak, Ülgür'ün yeniden seçilmesi, tüm planların altüst olmasına neden oldu. Vefa ÜLGÜR, 5 yıldır çalışıp didindiği ve ortaya koyduğu planın bozulmadan işlemesini istiyor" demeniz, beni tamamen şaşırttı.
Yani, YAZININ İÇERİĞİ DE DİKKATE ALINIRSA, YENİ BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTEYEN benim, Pamucak olayından RANT bekleyenlerle birlikte hareket ettiğim ve Pamucak İmar Planı'nı onların istediği doğrultuda yapmak için aday olduğum anlamı çıkmaktadır.
Yazınızdan benim ve okuyan herkesin çıkardığı anlam budur.
Sayın GENÇEL,
1.Pamucak Turizm Alanı, 1987 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile turizm alanı ilan edilmiş, 125.000'lik Çevre Düzeni Nazım İmar Planı yapma yetkisi Baylandırılık Bakanlığı'nın "oluru" alınmak kaydıyla, Turizm Bakanlığı'na verilmiştir. Bu plan ve lejantları esas alınmak kaydı ile hazırlanacak 1/5000 ve 1/1000'lik Uygulama Planı'nı tasdikleme yetkisi de anılan bakanlığa verilmiştir. Pamucak Turizm Alanı'nda, belediyenin İmar Planı yapma yetkisi gibi bir lüksü yoktur. Değişiklik yapma yetkisi de Belediye Meclisi'nin değildir.
2.Pamucak Turizm Alanı'nın İmar Planları 1987 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı'ndan sonra, benim 1. Dönem BELEDİYE BAŞKANLIĞIM SIRASINDA Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır ve meriyettedir. Yeni bir plan sözkonusu değildir.
3.Ayrıca alınan Pamucak Turizm Bölgesi'nde Selçuk Belediyesi adına kayıtlı bir arazi de mevcut değildir. Hazine adına kayıtlı olan araziler, Turizm Bakanlığı adına kayıtlıdır. Tasarrufu da bakanlığa aittir.
4.1989-1999 yılları arasında, 10 sene Selçuk'ta Belediye Başkanı olarak görevde bulunduğum için beni ve karekterimi Selçuk halkı, basın ve de İzmirliler çok iyi bilir. Hal bu iken, size kendimi tanıtamadığım için üzgünüm.
5.Şahsıma, partime ve partililerime atılan çamurlar ve yapılan provokasyonlarla ilgili olarak İl Başkanım Sayın Ulvi Puğ'a gerekli bilgiler verilmiştir, kendisinin de il yöneticileri ile birlikte, yaşanan bu olayları yakından inceleyip, SUÇLULARIN VE HALKI BU KADAR GEREREK Selçuk'un karışmasına neden olan sebeplerin ve kişilerin ortaya çıkarılması, daha sonra da gerekli şahıslara ve makamlara HAK ARAMA DAVASI AÇILMASI GEREGİNDEN bahsedilmiştir. Bilgilerinize saygı ile iletilir. İmza Kamil Subaşı
Her iki açıklamadan sonra bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Aslında Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ü ben tartakladım. Olayın olduğu sıralar İzmir'de olmam bu açıklamayı değiştirmez.

HABER EKSPRES 30 – 07 - 2004

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder