Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

26 Haziran 2007 Salı

Damlar plase, valeler sürpriz

AS ve papazların koordinasyonunda yürüyen kart karma operasyonunda etkili olacak kartların başında geliyor damlar ve valeler. Her iki kağıdın önemli destek özellikleri var. Bu kağıtlar AS ve papazın daha güçlü olmasını sağlarken diğer taraftan tek başlarına etkin bir yapı oluşturabiliyor. Ama ben bu operasyonda valelerin önemine dikkat çekmek istiyorum.
Vale hareketli kağıttır, kendisinden aşağıda olan numaralı kağıtlarla yukarıdaki güçler arasındaki dengeyi sağlar.
Vale gücü elinde tutabildiği oranda papaz kadar değerli olabilir, dama asist yapabilir.
Bu nedenle kartların karılmasında vale sıfatını alacak isimler önümüzdeki sürecin belirleyici isimleri olabileceklerdir.
CHP’de bazı isimler kart karma konusunda kendilerinin ikili olarak değerlendirilmesinden rahatsız olduklarını belirttiler.
Evet, 2’li en küçük karttır. Ancak son elde bile oyunun seyrini değiştirebilecek bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla 2’li olmak bir oyunda dezavantaj iken diğer oyunda avantaj olarak değerlendirilebilir.

***

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Deniz Baykal’ın Tokat mitingini takip etmesi ve Baykal konuşurken platformda yeralması İzmir’de ilginç tespitlere neden oldu. Bir grup Kocaoğlu’nun Deniz Baykal ile ilişkilerini geliştirmek için çaba sarfettiğini belirtirken ağırlıklı bir grup ise İzmir’den umudunu kesen Kocaoğlu’nun 2009 yerel seçimlerinde Tokat’ın Erbaa ilçesini gözüne kestirdiğini, bunun için Deniz Baykal ile yakınlaşmaya çalıştığını iddia ediyor. Bakarsınız Kocaoğlu’nun bahtına Çemişgezek ilçesi de çıkabilir.

***

CHP’de seçim öncesi koordinasyon eksikliği devam ediyor. Her ne kadar Ankara’nın atadığı 4 milletvekili adayı, birinci ve ikinci bölgelerdeki milletvekilleri adaylarının toplu olarak İzmirlileri ziyaret etmelerine yönelik bir program hazırlamış olsalar da, çalışmaların çok eksik olduğu tüm partililer tarafından kabul ediliyor. Ortada ne sivil toplum örgütleri ziyareti var, ne de hemşeri dernekleri ile yakın temas. Adaylar tek tabanca gibi dolaşıyor, halkla birebir ilişki kurmaya çalışıyorlar. Sadece Ankara’dan yeni gelen ve İzmir’i hiç tanımayan vekil adayları birkaç partili ile birlikte İzmir’i turluyorlar.

***

Deniz Baykal bugün İzmir’de… Karşıyaka ve Bornova’da açılışlar yapacak, temel atma törenlerine katılacak olan Baykal’ın yarın yapılacak MYK öncesi İzmir’in nabzını tutacağı ve MYK’da İzmir il başkanlığına bir atama yapacağı konuşuluyor. İl başkanlığı için aday sayısı çok. Ancak Deniz Baykal’ın kendisine çok yakın bir ismi tercih edeceği belirtiliyor kulislerde.

http://www.suleymangencel.com/ 26 - 06 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder