Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

11 Aralık 1998 Cuma

"Basında ifade özgürlüğü" paneli

Ege ve Trakya Gazeteciler Barış Platformu, İnsan Hakları Haftası nedeniyle "Basında İfade Özgürlüğü" konulu bir panel düzenledi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ege Şubesi Başkanı Süleyman Gencel'in yönettiği panele konuşmacı olarak, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Aslan, Avukat Mehmet Nur Terzi, Yunanistan'dan Elefteria gazetesinden Stratis Balaskas ve Yanis Cumas katıldı.
TGS İzmir Şube Başkanı Aslan konuşmasında, "Salt özgürlük kavramı tek başına bir anlam ifade etmez. Öncelikle özgürlük kavramının içinin doldurulması, daha sonra da özgürlüklerin bir bütünlük içinde algılanıp yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Düşünce özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve yaşama özgürlüğü bir bütünün parçalarıdırlar. Bu parçalar, bir bütün oluşturduklarında anlam kazanırlar. Kısacası bir özgürlüğün varoluş sebebi, bir başka özgürlüktür" dedi.
Panele katılan Yunanlı gazeteciler, Yunanistan'da köşe yazarlarının istediklerini yazarak fikirlerini ifade etme hakkına sahipken muhabirlerin bundan çeşitli nedenlerle mahrum olduklarına dikkat çektiler ve Yunanistan'daki Gazeteciler Cemiyeti'nin basına verilen ilanların gelirlerinin yüzde 25'ini alma hakkına sahip olduğunu belirtiler. Avukat Mehmet Nur Terzi ise Dünya'da ve Türkiye'deki basınla ilgili hukuki uygulamaları örnekler vererek anlattı.

http://www.porttakal.com/ 11 -12 - 1998

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder