Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

15 Haziran 2009 Pazartesi

Başkanlar nerede?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilçe belediye başkanları arasındaki gerilimin artacağını bekliyordum. Ancak bu kadar çabuk değil.Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile Aziz Kocaoğlu arasındaki çatışma bu sürecin beklediğimizden de çabuk gerçekleşeceğini gösteriyor.
Büyükşehir sınırları içindeki ilçe belediye başkanlarının Kocaoğlu’na karşı bugün için olan tavırları nasıl:
1 – Kocaoğlu’na derinden bağlı olanlar: İki ilçe belediye başkanı.
2 – Kocaoğlu’na net karşı olup bunu kamuoyu önünde de ortaya koyanlar: Bir ilçe belediye başkanı.
3 – Kocaoğlu’da karşı olup şimdilik bu konuyu gündeme getirmeyenler: Sekiz ilçe belediye başkanı
4 – Kocaoğlu’na fikir anlamında karşı olanlar ancak genel merkezdeki siyasi ilişkilerine göre tavır belirleyecek olanlar: Üç ilçe belediye başkanı.
5 – Kocaoğlu ile başka nedenlerle şimdilik çatışmaktan kaçınanlar: İki ilçe belediye başkanı.
6 – Kocaoğlu’na karşı net tavırları bilinmeyenler: Dört ilçe belediye başkanı.
Bu tablodan şöyle bir sonuç çıkıyor.
Büyükşehir’e bağlı 21 ilçeden CHP’li olan 20 ilçede dokuz ilçe belediye başkanı aslında Kocaoğlu’na karşı net biçimde tepkili.
Geriye kalan 11 ilçeden 3’ü genel merkeze göre hareket edecek. Ve gördüğümüz kadarıyla onların da tepkisi giderek öne çıkıyor.
Çatışmaktan kaçınan iki belediye başkanının ne yapacakları konusunda bugünden bir şey söylemek zor. Ancak büyükşehirden beklediklerini alamadıkları takdirde muhalefet bayrağını ilk açacak belediye başkanlarının da onlar olduğu kuşku götürmez.
Şimdilik tavrı belli olmayan belediye başkanlarının yüzde 50’sinin Kocaoğlu’na karşı olabileceklerini dikkate aldığımızda şu sonuç ortaya çıkıyor.Gerçek bir çir çatışma başlaması halinde Kocaoğlu karşıtları belediye başkanları süreç içerisinde 20’de 16 olacak.
Ve eğer başkanları kendi aralarında ortak bir tavır geliştirmeyi ve “ben bu hareketin lideri olmalıyım” şeklinde bir bakış açısı sergilemeyi arka plana atarlarsa, önümüzdeki sürecin Kocaoğlu için kolay olmayacağı açık ve aşikar.
Bazı sivil toplum örgütü liderlerinin de büyükşehir belediye başkanına bakışlarını ve oluşacak siyasi atmosfere destek verebileceklerini düşündüğümüzde “her şeyi bilen” şehr-i eminimizin ne yapacağını merak ediyorum.

NOT 1: Aziz Kocaoğlu kardeşi adına otopark yapıyor. Nasıl mı? İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yatırım programında 5 otoparkın yapımı var. Kültürpark Yer altı Otoparkı, Buca Kasaplar Meydanı Yer Altı Otoparkı, Üçkuyular Terminali Katlı Otoparkı, Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı ve Hasan Tahsin Otoparkı. Kocaoğlu, Hasan Tahsin’in ağabeyi olduğuna göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı kardeşi adına otopark yaptırmış oluyor. Bu notu lütfen Aristo mantığı açısından değerlendiriniz.

NOT 2: İl yönetiminin gönderdiği açıklama ve kaleme aldığım yazı ses getirdi. Parti içinde ve dışındaki birçok grup bu tavrın benim cesaretimi kırmaması gerektiğinin altını çizdiler. Hiç öyle bir niyetim yok. İşimiz eleştiri, gücümüz gerçekler.

YENİGÜN 15 - 06 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder