Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Temmuz 2011 Cumartesi

Ne fark var ki?

Ha Avrupa Birliği, ha Kocaoğlu…

Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkması için adım atmayan yumurta kapıya dayanınca göstermelik paketler ile sorunu çözmek yerine ötelemeyi tercih eden AB…
Yıllardır, “Bu yapı ile bir şey olmaz, belediye bürokrasisi çökmüş” diyenlere kulaklarını tıkayan, yine sıkışınca birkaç değişiklik yapıp, “İşte belediye bürokrasisini yeniledim. Metal yorgunluğunu ortadan kaldırdım” diyerek meseleyi 6 ay daha ötelemeye çalışan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu…
Belediyeye yakın çevreler, içeride çalışanlar, yerel yönetimlerle dirsek teması olan herkes bu değişime burun kıvırıyor, “Kendini kurtarmak dışında Batı cephesinde yeni bir şey yok” diyor.
Bir de başka bir teori var ki çok ilginç…
Bir gazeteci dostumun büyükşehirdeki değişime yönelik tespiti şu:
“İkinci operasyon Ağustos ayında bekleniyor. Kocaoğlu bu operasyonda gidebilecek ekibin yerine yeni isimleri yerleştiriyor. Böylece makamlar boşalmayacak.”
Böyle iddialı tezin altında başka bir gerçek de var.
“Kocaoğlu uzun süredir birlikte çalıştığı arkadaşlarını Şimdiden teslim ediyor.”
Ağır bir itham ancak bu hipotezin kendi iç tutarlılığını göz ardı etmemek mümkün değil.

***

CHP şimdilik yaz uykusuna yatmış görünüyor. Sıcaklardan çabuk etkilenir bu parti. Zaten arkasından Ramazan geliyor. En azından Şeker Bayramı sonuna kadar rahat etmeyi planlıyor CHP yönetimi. AB’nin öteleme taktiğine benzer bir durum.
CHP’nin siyasette başarılı olmamasının nedeni de bu. Ötelemek, proaktif hareket etmemek, yeni projeler geliştirememek.
Bir adım attılar, yemin etmediler, sonra gelip başbakanın söylediği gibi tükürdüklerini yaladılar.
Ne değişti ki?
Hapisteki milletvekilleri serbest mi bırakıldı?
Üstelik yemin etmeyen tek milletvekili İsa Gök konusunda ne yapacaklarını bile bilmiyorlar. Genel merkez, “Yemin etmez ise disiplin süreci başlar” diyor.
Ne zamana kadar yemin etmez ise disiplin süreci başlayacak, neden bu süreç izlenecek, İsa Gök partinin ilk gün ortaya koyduğu stratejiden farklı ne yaptı?
Partinin genel seçimlerdeki başarısızlığı konusunda genel merkezde ne gibi bir çalışma yapılıyor. İller bazında bu çalışmanın yansımaları olacak mı? Yoksa bu çalışma yerel yönetimler seçimlerinden hemen önce mi bitirilecek? Böylece herkes korunmuş mu olacak?
Kısacası CHP öyle bir atalet içerisinde ki, bu şartlar altında mulafet görevini nasıl yapacaklarını açıkçası merak ediyorum.

***

Urla’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bu ilçeye iyi bakmak gerekli… Plan tadilatlarına hiç dokunulmadan büyükşehir belediyesinden geçmesi bazılarının dikkatini çekmiş. Sonunda yapılan itirazlar yerini bulmuş ve plan iptal edilmiş. Bakalım yeni hazırlanacak plan bir öncekine göre ne tür değişiklikler içerecek.
Aslında son iki yılda ilçenin tapu kayıtlarında meydana gelen değişiklikler incelense, tarım alanlarının hangilerinin sanayi alanı olarak değerlendirildiği ortaya konulsa, bazı kooperatiflerin aldıkları yeni araziler netleştirilse epey gürültü koparacaktır.
Aslında bu konuda ilçenin AKP’li meclis üyelerine büyük görev düşüyor. Ya da iktidar partisinin il yönetimine… Şöyle küçük bir araştırma ile nelerin çıkacağını görünce, kendileri de şaşıracaklar.

PAUSE HABER: 23 - 07 - 2011

1 yorum:

 1. Pгetty ρart of сontent. I
  just stumbled upоn your website and in acсession capital
  to assert that I аcquire in fаct loved account your blog posts.
  Any way I wіll be subsсribing for your аugmеnt аnd even I fulfillment you
  get admiѕsion to consіstently rapidly.  my wеbpage ... Seopressor version5
  Also see my web page > SEOPressor V5

  YanıtlaSil