Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Ocak 2011 Pazar

Taşlar oturacak mı, karışacak mı?

CHP’nin yeni İl Başkanı Tacettin Bayır için herkes temkinli…

Kimi iyi tanımıyor, kimi il başkanı seçildikten sonra ortaya koyduğu söylemleri takip ediyor, kimi yakın arkadaşlarından Bayır konusunda bilgi almaya çalışıyor.
Bu göstergelerin ışığında ortaya şu sonuç çıkıyor.
1 – İl Başkanı İzmir örgütünde fazla tanınmıyor.
2 – İl Başkanı'nın söylemlerinden sonuç çıkarmaya çalışanlar bugüne kadar özel bir bilgi edinemediler.
3 – İl Başkanı'nın Genel Başkan ve örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcısı hangi düzlemde ilişki kurduğu bilinmiyor.
4 – Her ne kadar yeni İl Başkanı, “Genel Başkan'ın özel olarak gönderdiği aracı ile görüştüm” dese de, Kılıçdaroğlu’nun seçildiği ilk gün Bayır’ın Ankara’ya kendisini tanıtan bir CD gönderdiği, Ticaret Odası ile başkent seyahatinde Genel Başkan'a, “Size bir CD gönderdim, bakarsanız memnun olurum. İl başkanlığına adayım” dediği de konuşuluyor.
5 – İzmir örgütünün bir bölümü, “Tacettin Bayır, Yüksel - Kocaoğlu ikilisinin ikinci adayı idi. Moroğlu olmayınca perde arkasından onu öne sürdüler” tespitinde bulunurken, diğer bölümü, “Bayır’ın Yüksel ile ilişkisi yok. Bu seçim onlara da gol oldu” düşüncesindeler.
6 – Herkes il yönetim kurulunu bekliyor. Bu süreçte il yönetimi il başkanı ve İzmir örgütlenmesinin hangi noktalara gideceğini gösterecektir.
7 – Örgütteki ana eğilim genel seçimlerin kazanılması Kocaoğlu ile mücadeleye girilmesinden yana. Yaptıkları nedeniyle İzmirlilerin gözünden freni patlayan kamyon süratinde düşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na yapılacak muhalefetin toplumu kucaklama noktasında işe yarayacağı görüşü hâkimiyet kazanıyor.
8 – Aday adayları da yeni il yönetiminin oluşturulma sürecini çekiştiriyor. Bu hafta taşların biraz daha oturması mümkün… Ya da tamamen karışacak…

***

Cuma günü Radyo Pause’un canlı yayını için sabah saat 08.00’de helikopter ile İzmir semalarındaydık. Programı asıl sunacak olan Hasan Tahsin’in ciddi derecede hasta olması nedeniyle (Kendileri şu sıralar çok güvendiği Eşrefpaşa Hastanesi’nde yatıyor. Oda numarası 128) benim sunumumda gerçekleşti. Aslında ben de yukarıda olacak Kocaoğlu’nun kente kazandırdıkları ve kaybettirdiklerini not edecektim. Bir adım daha ileri giderek programı sunmak durumunda kaldım. Yukarıdan İzmir ilginç…
Üç şey dikkati çekiyor.
1 – Kötü yapılaşma…
2 – Yeşil alan azlığı…
3 – Trafik…
Bence kent üzerinde tartışmaya girmek isteyen herkese tavsiye edilir helikopter seyahati…
Aziz Kocaoğlu’nun yatırımları ise ortada… Metro inşaatlarının biteceğini hayal edenler bir de yukarıdan baksınlar.
Tabii ki bitecek. Ancak hangi kış bitecek, onu tanrı biliyor. Hatay trafiğinin Nisan ayında açılacağını iddia edenlere gülüp geçmekten başka yapacak bir şey yok.
Yeşil alan ise gençekten büyük sıkıntı. Sadece Ege Üniversite alanı ve çevresinde yeşil alan var. Bir de Buca’nın arka taraflarında…
Düzen açısından en dikkat çeken ilçe Karşıyaka… Ancak orada da ciddi yeşil alan eksikliği göze çarpıyor.
Kocaoğlu’na tavsiye… Arada bir kenti helikopter ile gezip şehr-i emini olduğu kenti kolaçan etmesinde yarar görüyorum.
Kent elden gidiyor dikkatinize...

PAUSE HABER: 23 - 01 - 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder